Sinhala

ශ්‍රී ලංකාවේ AIESEC : වටිනාකම් සහිත නායකත්වය ප්‍රවර්ධනය කිරීම සහ ශ්‍රී ලංකාව තුළ බලපෑමක් ඇති කිරීම

වසර 25කට වැඩි කාලයක් ශ්‍රී ලංකාවේ AIESEC ආයතනය වටිනාකම් සහිත නායකයින් නිර්මාණය කිරීමේ සහ ශ්‍රී ලංකාවට බලපෑම් කිරීමට දායක වූ මුලපිරීම් ගෙන ඒමේ පුරෝගාමියා වී ඇත. තරුණයින් සඳහා තරුණයින් විසින් මෙහෙයවනු ලබන සංවිධානයක් ලෙස, ශ්‍රී ලංකාවේ AIESEC විසින් ඵලදායී මුලපිරීම් රාශියක් සාර්ථකව නිම කර ඇති අතර අප්‍රේල් 25 සිට 29 දක්වා භලාවත Carolina Beach Hotel හිදී පැවැත්වීමට නියමිත ආසියා පැසිෆික් සමුළුව 2023 පවත්වමින් ඉදිරියට යනු ඇත.

“පසුගිය දශක 3ක කාලය තුළ ශ්‍රී ලංකාවේ AIESEC විසින් රට වෙනුවෙන් වටිනාකම් සහිත නායකයින් දස දහස් ගණනක් නිර්මාණය කර ඇත. සෑම වසරකම, අප කරන දෙයෙහි පරිමාණය අනුව පමණක් නොව, නිර්මාණය කරන බලපෑමෙන්ද අපි වර්ධනය වී ඇත. ආසියා පැසිෆික් සමුළුවත් සමඟ AIESEC ආයතනය ගෝලීය තලයේ දී රටට පිළිගැනීමක් ලබා දෙමින් ශ්‍රී ලංකාව නැවත ලෝකයට විවෘත කිරීමට දායක වේ” යැයි ශ්‍රී ලංකාවේ AIESEC හි සභාපති කනීල් ඩයස් මහතා පැවසීය.

විවිධ රටවල සංස්කෘතීන් එකට එක් කර ඔවුන්ගේ සංස්කෘතිය ප්‍රදර්ශනය කරන “Global Village” මෙන්ම අපගේ විචිත්‍රවත් සංස්කෘතිය ඔවුන්ට වඩා හොඳින් ප්‍රදර්ශනය කිරීම සඳහා “Sri Lankan Night” ද මෙම සමුළුවේ අන්තර්ගත වේ.

“2023 ආසියා පැසිෆික් අප්‍රේල් සම්මන්ත්‍රණය නිසැකවම ශ්‍රී ලංකාවේ AIESEC විසින් සත්කාරකත්වය දරන වඩාත් කීර්තිමත් සම්මන්ත්‍රණවලින් එකකි. රටවල් 20කට වැඩි සංඛ්‍යාවක් නියෝජනය කරමින් 150 දෙනෙකුගෙන් යුත් නියෝජිත පිරිසක් මෙම සමුළුවට සහභාගී වනු ඇත. ආසියා පැසිෆික් කලාපයේ තරුණ තරුණියන් ජාලගත කිරීමට සහ වඩා හොඳ අනාගතයක් සඳහා හරස් සංස්කෘතික අවබෝධය පෝෂණය කිරීමට මෙය කදිම අවස්ථාවක් බව මම විශ්වාස කරමි.” සමුළුව ගැන ලිෂානි සූරියම්පොල මහත්මියට කියන්නට වූයේ එයයි.

1995 දී පිහිටුවන ලද සංවිධානයක් ලෙස, ශ්‍රී ලංකාවේ AIESEC වසර ගණනාවක් පුරා විශාල දියුණුවක් ලබා ඇත. දැනට විශ්ව විද්‍යාල 25කට අධික සංඛ්‍යාවක පිහිටුවා ඇති ශ්‍රී ලංකාවේ AIESEC සාමාජිකත්වය අපගේ අද්විතීය සංවර්ධන ආකෘතිය හරහා අගය මත පදනම් වූ නායකයින් බිහි කිරීම සඳහා රට පුරා වර්ධනය වෙමින් ව්‍යාප්ත වෙමින් පවතී. තවද, ශ්‍රී ලංකාවේ AIESEC ආයතනය විසින් තරුණ තරුණියන්ට විවිධ රටවල සංස්කෘතිකවලට නිරාවරණය වන බොහෝ හුවමාරු වැඩසටහන් සඳහා පහසුකම් සලසා ඇත. මෙයට අමතරව, දීප ව්‍යාප්ත වෘත්තීය මාර්ගෝපදේශන වැඩසටහනක් වන “Amplifier” වැදගත් මාතෘකා සාකච්ඡා කිරීමට SDG පෙළගැස්වූ SDG සංසදයක් සහ Youth4SriLanka ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රජාවන්ට සේවය කිරීම සඳහා නිර්මාණය කර ඇති SDG පහසුකම් සලසන ව්‍යාපෘති මාලාවක් වැනි මුලපිරීම් සංවිධානය ද අද වන විට සිදු කරයි.

ශ්‍රී ලංකාවේ AIESEC තවදුරටත් නව උසකට ගමන් කරන විට, ආසියා පැසිෆික් සමුළුව 2023 සංවිධානයේ ප්‍රධාන සන්ධිස්ථානයක් වනු ඇත. සංවිධානය සමඟ හවුල් වී සිටින විවිධ පාර්ශ්වකරුවන් සමඟ එක්ව, තවත් තරුණ නායකයින් වර්ධනය කිරීම සඳහා විශාල ප්‍රගතියක් ලබා ඇති අතර වටිනාකම මත පදනම් වූ නායකත්වයක් සාක්ෂාත් කර ගැනීම සඳහා ගනු ලබන නව මුල පිරීම් ඇත.

Photo Caption :

Image 01 :

ආසියා පැසිෆික් කලාපය මගින් ශ්‍රී ලංකාවේ පවත්වනු ලබන ආසියා පැසිෆික් සමුළුව 2023 සඳහා ගිවිසුම් අත්සන් කිරීම.

මෙහි ඡායාරූපයේ දැක්වෙන්නේ සචින් දෙමටපිටිය මහතා – ආසියා ශාන්තිකර කලාපයේ කලාපීය අධ්‍යක්ෂ සහ කනීල් ඩයස් මහතා AIESEC in Sri Lanka හි සභාපති

Image 02 :

AIESEC in Sri Lanka විසින් පවත්වනු ලැබූ මාධ්‍ය සාකච්ඡාව

කනීල් ඩයස් මහතා – AIESEC in Sri Lanka හි සභාපති,

මිනෝල් ජයකොඩි මහතා – AIESEC in Sri Lanka හි තේරී පත් වූ සභාපති සහ

අපූර්වා ඒකනායක මෙනවිය – AIESEC in Sri Lanka හි උප සභාපති

Share

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *